Poslední aktuality

Nejbližší události

Fotogalerie

Jste spokojeni se službami poskytovanými v IC?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Městské kino

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 3/2019

Chotěbořský kříž

Na podzim chotěbořské muzeum připravilo novou výstavu. Kromě podzimní komentované procházky zámeckým parkem a dřevoherny přibude výstava Chotěbořský kříž. Výstava přibližuje drobné sakrální památky regionu i symbol kříže jako takový, zároveň v souvislosti s třicetiletým výročím svobody připomíná i nejzávažnější zločiny komunismu v Chotěboři.

„Kříž v naší kultuře symbolizuje odpuštění a vinu,“ vysvětluje Michal Rozhoň, vedoucí muzea, „a tak si připomínáme také ten náš chotěbořský kříž, který s sebou vlečeme – naše chotěbořská provinění.“

Návštěvníci na výstavě nejprve projdou pod „křížem odpuštění“. Je to jednoduché, stačí udělat krok. Vzápětí se ocitnou obklopeni „chotěbořskou vinou“. „Výstavou připomínáme tři hlavní chotěbořské viny – skrze její oběti,“ popisuje Michal Rozhoň, „ Pro tento rok jsou to hlavně oběti komunistických zločinů spojených s Chotěboří. Vedle toho tu pak máme naše trvalé provinění, které na nás nejvíce dopadá, a měli bychom se nad ním zamýšlet – provinění vůči přírodě. Třetím pak jsou zločiny nacismu, které si více připomeneme příští rok, při oslavě 75 let od konce druhé světové války.“

„Mimo to výstava ukazuje naši sbírku křížů a křížků a mapuje kříže v krajině Chotěboře,“ doplňuje Radmila Musílková, průvodkyně.

Výstavu je možné navštívit od 6.9.2019 do 1.11.2019, vždy úterý až neděle od 9 do 17 hodin. Prohlídky každou půlhodinu od brány parku. Zámecký park je z rozhodnutí majitele pro veřejnost uzavřený.