Poslední aktuality

Nejbližší události

Fotogalerie

Jste spokojeni se službami poskytovanými v IC?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Údolí řeky Doubravy

Aktuality

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 3

Chotěbořský kříž

Na podzim chotěbořské muzeum připravilo novou výstavu. Kromě podzimní komentované procházky zámeckým parkem a dřevoherny přibude výstava Chotěbořský kříž. Výstava přibližuje drobné sakrální památky regionu i symbol kříže jako takový, zároveň v souvislosti s třicetiletým výročím svobody připomíná i nejzávažnější zločiny komunismu v Chotěboři.

„Kříž v naší kultuře symbolizuje odpuštění a vinu,“ vysvětluje Michal Rozhoň, vedoucí muzea, „a tak si připomínáme také ten náš chotěbořský kříž, který s sebou vlečeme – naše chotěbořská provinění.“

N8vštěvníci na výstavě nejprve projdou pod „křížem odpuštění“. Je to jednoduché, stačí udělat krok. Vzápětí se ocitnou obklopeni „chotěbořskou vinou“. „Výstavou připomínáme tři hlavní chotěbořské viny – skrze její oběti,“ popisuje Michal Rozhoň, „ Pro tento rok jsou to hlavně oběti komunistických zločinů spojených s Chotěboří. Vedle toho tu pak máme naše trvalé provinění, které na nás nejvíce dopadá, a měli bychom se nad ním zamýšlet – provinění vůči přírodě. Třetím pak jsou zločiny nacismu, které si více připomeneme příští rok, při oslavě 75 let od konce druhé světové války.“

„Mimo to výstava ukazuje naši sbírku křížů a křížků a mapuje kříže v krajině Chotěboře,“ doplňuje Radmila Musílková, průvodkyně.

Výstavu je možné navštívit od 6.9.2019 do 1.11.2019, vždy úterý až neděle od 9 do 17 hodin. Prohlídky každou půlhodinu od brány parku. Zámecký park je z rozhodnutí majitele pro veřejnost uzavřený.

 

Inspirujte se letními turistickými novinami na Vysočině

Mnoho tipů na výlety i letní akce najdete v novém vydání E-turistických novin. https://www.vysocinatourism.cz/images/stories/Marketing/Propagacni-materialy/e-noviny/elektronick%C3%A9_noviny_last_verze.pdf

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 2/2019

Chotěbořské muzeum nabídne výstavu přímo v přírodě

Chotěboř – Dvě zajímavé výstavy připravilo pro návštěvníky Městské muzeum Chotěboř. Tajemný život stromu a Dřevo v rukách umělců – to je společné téma expozicí, jež bude možno vidět v průběhu letní sezony.

„Společným jmenovatelem je příroda sama,“ vysvětluje kurátor muzea Michal Rozhoň. I proto se pracovníci muzea rozhodli výstavu zasadit přímo do zámeckého parku. „Přiblížíme přírodovědu stromu, jak roste ze semínka, jednotlivé druhy, budeme poznávat listy, vzorky dřev, ale také regionální výskyt stromů, jejich historii v našem městě, a to vše tak, aby poznání bylo hrou a zábavou,“ přiblížil prapůvodní námět výstavy Michal Rozhoň. Zároveň upozorňuje, že je to poslední muzejní sezona v zámku. Městské muzeum se totiž bude přesouvat do nových prostor.

Expozice Dřevo v rukách umělců hlavní motiv ideálně doplní. „Dřevo bývala základní surovina pro výrobu nářadí, nástrojů, v dopravě, ve stavebnictví, potřebovali jsme ho na topení. Jeho krásu ale dokázali ocenit i různí umělci – řezbář, truhláři a další, kteří vzali hmotu dřeva jako materiál ke sdělení své myšlenky, k probouzení krásy,“ popsal Michal Rozhoň. Zmíněná výstava by měla přiblížit současnou tvorbu umělců, pracujících se dřevem, působících zejména v Chotěboři a okolí. Návštěvníci se budou moci seznámit s různými přístupy ke dřevu, technikami i obrazy. Výstava potrvá do 1. září. (ika)

 

 

 

 

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 1/2019

Dny města Chotěboře: vystoupí šermíři, kaskadér na motorce nebo Elán Kontraband

Chotěboř – Letošní Dny města Chotěboře nabídnou několik zajímavých akcí. Uskuteční se například koncert kapely Kreyson v sokolovně (14. června) a v sobotu 15. června je připraven bohatý program pro všechny na náměstí.

„Začínáme tradičně hodinu po poledni,“ informuje ředitel příspěvkové organizace města CEKUS Chotěboř Josef Hospodka.

Akce na náměstí přinese zábavu jak pro dospělé, tak pro děti. „Ty určitě potěší vystoupení šermířů, kteří si nachystali i několik atraktivních soutěží právě pro nejmenší diváky. V rolích mušketýrů se představí členové profesionální šermířské skupiny Bravo Team z Brna. Jsou velmi vyhledávanými kaskadéry zejména pro pohádky. Dětští diváci si je možná budou pamatovat ze Sněžného draka,“ prozrazuje Josef Hospodka.

Velkým tahákem bude vystoupení jednoho z nejlepších evropských motocyklových kaskadérů Adama Peschla. Ten předvede své umění zhruba v půlhodinové show, na jejímž závěru se v rychlostním souboji utká s dalším borcem, Pavlem Kuberou, závodníkem v dragsterech (speciálně upravená motorka na sprint s pevným startem), čerstvým rekordérem(rekordmanem?) ze Švédska, kde překonal hranici 200 kilometrů v hodině na čtyřkilometrové trati. Rekord je o to vzácnější, že vznikl na ledě. „Připravit motorku na takovou jízdu není jen tak. Na pneumatikách jsou například hřeby, na předním kole 120, na zadním 180,“ vysvětluje Pavel Kubera a zároveň zve všechny nejenom motocyklové nadšence v červnu na náměstí, kde se samozřejmě objeví jeho dragster v úpravě na beton. „Určitě bude na co koukat,“ dodává.

Na úvod vystoupí Dechový orchestr mladých působící při ZUŠ Chotěboř, večer pak kapely Letrourou a Liquid Face. „V hlavním večerním čase se představí slovenská skupina Elán Kontraband, která patří mezi nejlepší revivaly Elánu v Česku i na Slovensku. Písničky, které nabídnou, budou určitě všichni znát,“ podotýká ředitel příspěvkové organizace, která má slavnosti organizačně pod palcem.

Program dále doplní chotěbořské gymnastky a zajímavé vstupy myslivců. „Ti letos slaví devadesát let, tudíž budou součástí Dnů města Chotěboře. Diváci se mohou těšit na ukázky psích plemen a k vidění možná budou i dravci,“ popsal Josef Hospodka. (ika)

Tradiční výstava Zahrada 2019

Dobročinná burza kabelek

Již druhý ročník dobročinné burzy kabelek bude probíhat celý květen ve vestibulu knihovny. Zájemci mohou nosit kabelky až do konce dubna do knihovny nebo infocentra. Výtěžek z prodeje bude tentokrát věnován Péťovi Jančovi z Chotěboře, který se náhle ocitl v nelehké životní situaci.

Vystoupení Vladimíra Mišíka proběhne v náhradním termínu:

8. 5. 2019

PF 2019

Zimní e-Turistické noviny Vysočiny

Právě vychází nové číslo zimních e-Turistických noviny Vysočiny. Najdete zde spoustu tipů na zajímavé akce, kam vyrazit za zimními sporty a mnoho dalších informací. http://www.vysocinatourism.cz/files/prilohy/eT%20noviny-ZIMA18-19-FINAL.pdf

Přejeme příjemnou zimní sezónu.

Omezení otevírací doby

Z důvodu účasti na členském fóru Asociace turistických informačních center bude 8. – 9. listopadu 2018 otevřeno od 8 do 14 hodin.