Poslední aktuality

Nejbližší události

Fotogalerie

Jste spokojeni se službami poskytovanými v IC?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Údolí řeky Doubravy

Aktuality

MIMOŘÁDNÁ OPATŘENÍ

Upozorňujeme, že CEKUS Chotěboř zavádí na základě nařízení vlády ze dne 12. března 2020 mimořádná opatření.

Nařízením zřizovatele budou kino a Knihovna Ignáta Herrmanna od 13. března 2020 a Informační centrum Chotěboř od 14. března 2020 do odvolání uzavřeny.

Koncerty, divadelní představení, přednášky a besedy se budou přesouvat na jiné termíny.

Pokud bychom museli akci zrušit, budeme vás včas informovat a vracet vstupné.
O změnách vás budeme informovat na facebooku, webu a ve vývěskách.

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 7/2019

Asociace turistických informačních center České republiky v Praze oslavila 25. výročí

Ve dnech 6. – 8. listopadu organizace Prague City Tourism přichystala oslavu čtvrtstoletí A.T.I.C. ČR. Ve středu účastníky čekala konference s přednáškami o trendech v cestovním ruchu, sociálních médiích, ale například i geopolitice a cestování do vesmíru. Ve čtvrtek zasedlo členské fórum Asociace v prostorách pražského Planetária a poté se účastníci přesunuli na společenský večer do Staré čistírny odpadních vod v Bubenči. Na závěr se mohli členové A.T.I.C. ČR vydat na komentovanou procházku Karlínem či Vinohrady, nebo na speciální prohlídku Staroměstské radnice Nebyl to jen listopad.

„Po více než deseti letech mého působení A.T.I.C. ČR jsem rád, že Praha mohla přispět svým dílem a přichystat asociaci skutečně důstojnou oslavu 25. výročí založení. Díky skvělé práci zaměstnanců Prague City Tourism se nám podařilo představit hlavní město skutečně v nejlepším světle. Drtivá většina programu se pak, v souladu s naší dlouhodobou strategií, odehrávala na místech mimo centrum. Obzvlášť hrdý jsem na středeční konferenci, která byla naším darem asociaci k tomuto významnému milníku. Řečníci seznámili účastníky i s velmi nečekanými tématy. Ze všech příspěvků jsme si odnesli mnoho zajímavých informací a spoustu inspirace,“ říká Petr Slepička pověřený řízením Prague City Tourism.

V rámci středeční konference promluvila prorektorka pro studium Vysoké školy obchodní Ing. Iveta Hamarneh, Ph.D. o trendech současného cestovního ruchu. „Pokud chceme udržet krok se zahraničím, musíme sledovat trendy a dění v turismu a na nové požadavky připravit budoucí generaci odborníků v cestovním ruchu. Proto v naší výuce klademe důraz na praxi a učíme studenty samostatně řešit reálné případy rozvoje turismu,“ vysvětluje Iveta Hamarneh. Následně mladý vědec a vizionář Ing. Jan Lukačevič z Oddělení kosmické fyziky Ústavu fyziky atmosféry AV ČR, který spolupracoval také s NASA a ESA, účastníky seznámil s tématem cestování do vesmíru. Jako třetí přednesl svůj příspěvek politický geograf PhDr. Michael Romancov, Ph.D., který v rámci přednášky Co všechno (ne)víme o světě v němž žijeme a co ostatní (ne)vědí o nás? uchopil cestovní ruch z hlediska geopolitiky. Následující dvě přednášející se věnovaly tématům bližším bezprostřední praxi turistických informačních center. Michelle Losekoot, autorka knihy Jak na sítě, která se více než deset let živí marketingem, obsahem sociálních sítí a copywritingem, posluchačům poradila, jak uspět na sociálních sítích. Poslední příspěvek Právo v síti přednesla advokátka a jednatelka společnosti AK eLegal Mgr. Petra Dolejšová. V rámci konference proběhl také krátký kvíz o cestovním ruchu v Praze, výherci si odnesli cestovní organizéry, které pro Prague City Tourism vyrobil z recyklované látky projekt FOREWEAR.

Ve čtvrtek proběhlo jednání členského fóra A.T.I.C. ČR ve skutečně originálním prostředí – v promítacím sále Planetária hl. m. Prahy. Po skončení jednání vystoupili místostarosta Českého Krumlova Mgr. Martin Hák s Miroslavem Březinou s prezentací o novém systému odbavování zájezdových autobusů v Českém Krumlově, nejslavnější pražský kavárník Ondřej Kobza s prezentací o střeše Lucerny a dalších pražských projektech, Mgr. Jakub Rozehnal posluchačům přiblížil aktivity Planetária a na závěr účastníci shlédli film Horizon.

Následně se členové asociace přesunuli na společenský večer do Staré čistírny odpadních vod v Bubenči. V rámci večera proběhlo ve spolupráci s vydavatelstvím KAM po Česku slavnostní vyhlášení ankety Turistické informační centrum roku 2019. Hlasy se letos rozdělovaly mezi 449 certifikovaných TIC ve 14 krajích ČR. Celkem bylo odevzdáno 22.724 hlasů. Alespoň jeden hlas v anketě získalo 64 % infocenter. Z České republiky bylo přiděleno 15.199 hlasů. Dalších 473 hlasů pocházelo ze zahraničí, nejvíce pak ze Slovenska (140), z Německa (47), Velká Británie (37), Rakouska (33), Chorvatska (26) a Polska (24).

Výroční zasedání členského fóra bylo ukončeno vycházkami Karlínem a Vinohrady a interaktivní prohlídkou Nebyl to jen listopad, která od listopadu na Staroměstské radnici přibližuje české dějiny od 1. světové války, její součástí jsou i dobové audionahrávky, zvukové stopy a dramatické etudy.

Asociace turistických informačních center České republiky, která byla založena 9. 11. 1994, patří k nejefektivněji pracujícím organizacím podobného typu v České republice. Asociace má k dnešnímu dni 347 členů vč. jejich 24 poboček, 1 čekatele na členství a jednoho mimořádného člena. Ve spolupráci s agenturou CzechTourism certifikuje dalších více než 100 nečlenských TIC a metodicky pomáhá při zajišťování mystery shopingu s cílem poskytovat zpětnou vazbu a zvyšovat kvalitu práce pracovníků TIC.

***

Prague City Tourism je marketingová organizace hlavního města Prahy, jejímž posláním je péče o rozvoj domácího i zahraničního cestovního ruchu v Praze. Tradičními úkoly organizace jsou poskytování profesionálních informací o nabídce cestovního ruchu v Praze, zprostředkování relevantních služeb stávajícím i potenciálním návštěvníkům hlavního města, organizace vzdělávacích cyklů o historii a současnosti města pro odbornou i laickou veřejnost či zajištění provozu historického objektu Staroměstská radnice.

Nové číslo e-Turistických novin

Právě vyšlo nové číslo e-Turistických novin  – magazín zimních turistických tipů na Vysočině.

https://www.vysocinatourism.cz/images/stories/Marketing/Propagacni-materialy/e-noviny/elektronick%C3%A9_noviny_zima_2019.pdf

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 6/2019

Dny Otevřených Ateliérů na Vysočině

Letos se uskuteční již 9. ročník Dnů otevřených ateliérů na Vysočině. Akce probíhá v celém Kraji 5.-6. října.

Záštitu nad akcí opět převzala náměstkyně hejtmana Kraje Vysočina pro oblast kultury, památkové péče a cestovního ruchu

paní Ing. Jana Fischerová, CSc. 

DOA je kulturní akce, která má vzbudit zájem veřejnosti o umění a řemeslo v kraji Vysočina.

Umělci a řemeslníci zase získávají nové kontakty, zákazníky a v případě škol a muzeí nové žáky a návštěvníky. Letos se veřejnosti otevře rovných 133 uměleckých a řemeslných ateliérů. Své prostory veřejnosti otevřou také některé umělecké školy, muzea a galerie na celém území kraje Vysočina.

V rámci Dnů Otevřených Ateliérů na Vysočině mohou výtvarníci pozvat veřejnost do svého ateliéru či dílny, předvést techniku své tvorby, prezentovat ji a promluvit s návštěvníky o svém díle. Nabízí se jim tak příležitost navázat nové kontakty s milovníky umění nebo potencionálními zákazníky a seznámit veřejnost se svou tvorbou pro jednou trochu jinak, než na výstavě v kamenné galerii.

DOA se konají tradičně ve čtyřech příhraničních regionech. Kromě Vysočiny se do akce zapojují také tvůrci v Jihomoravském a Jihočeském kraji a za hranicemi v Dolním Rakousku, kde akce před lety vznikla.

Účastníci loňských Dnů otevřených ateliérů si pro návštěvníky nachystali dílničky pro děti, dílny a workshopy pro dospělé, výstavy, ukázky výroby a tvorby. Součástí byly také obchůdky ze kterých si zájemci mohli odnést domů originální šperk, malbu, keramiku, sklo a jiná originální díla.

Akce probíhá pro veřejnost zcela zdarma.

Bližší informace o zúčastněných ateliérech, adresy a otevírací doby najdete na stránkách www.vysocina-kultura.cz a na Facebooku @doavysocina

Nechte se unést Dny Otevřených Ateliérů, těšíme se na Vás!

Muzeum Vysočiny Havlíčkův Brod

Havlíčkovo náměstí 19, 580 01

Havlíčkův Brod

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 5/2019

Podkroví knihovny provoní originály z kůže

Chotěboř – Zajímavou výstavu chystá Knihovna Ignáta Herrmanna v Chotěboři. Výrobky z kůže z produkce Blanky Mudrové z Rynárce u Pelhřimova představí expozice s názvem Kožené svítání.

Kožené plastiky a obrazy – to vše a ještě mnoho dalšího bude v knihovně k vidění od 27. září do 8. listopadu.

Blanka Mudrová je autorkou luxusních kožených kabelek, vaků, psaníček a dalších doplňků. Výrobě kabelek se začala věnovat po revoluci. Chtěla být jiná, lišit se od klasického zboží v tehdejších prodejnách. Zvolila proto techniku v té době nevídanou – mačkání.

Rodinný podnik běží doteď – její výrobky jsou stále trendy a velmi vyhledávané. Kabelky a obrazy jsou díky její originální technice lehce rozpoznatelné.

Vernisáž výstavy se uskuteční 27. září v 16 hodin v podkroví knihovny. (ika)

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 4/2019

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 3/2019

Chotěbořský kříž

Na podzim chotěbořské muzeum připravilo novou výstavu. Kromě podzimní komentované procházky zámeckým parkem a dřevoherny přibude výstava Chotěbořský kříž. Výstava přibližuje drobné sakrální památky regionu i symbol kříže jako takový, zároveň v souvislosti s třicetiletým výročím svobody připomíná i nejzávažnější zločiny komunismu v Chotěboři.

„Kříž v naší kultuře symbolizuje odpuštění a vinu,“ vysvětluje Michal Rozhoň, vedoucí muzea, „a tak si připomínáme také ten náš chotěbořský kříž, který s sebou vlečeme – naše chotěbořská provinění.“

Návštěvníci na výstavě nejprve projdou pod „křížem odpuštění“. Je to jednoduché, stačí udělat krok. Vzápětí se ocitnou obklopeni „chotěbořskou vinou“. „Výstavou připomínáme tři hlavní chotěbořské viny – skrze její oběti,“ popisuje Michal Rozhoň, „ Pro tento rok jsou to hlavně oběti komunistických zločinů spojených s Chotěboří. Vedle toho tu pak máme naše trvalé provinění, které na nás nejvíce dopadá, a měli bychom se nad ním zamýšlet – provinění vůči přírodě. Třetím pak jsou zločiny nacismu, které si více připomeneme příští rok, při oslavě 75 let od konce druhé světové války.“

„Mimo to výstava ukazuje naši sbírku křížů a křížků a mapuje kříže v krajině Chotěboře,“ doplňuje Radmila Musílková, průvodkyně.

Výstavu je možné navštívit od 6.9.2019 do 1.11.2019, vždy úterý až neděle od 9 do 17 hodin. Prohlídky každou půlhodinu od brány parku. Zámecký park je z rozhodnutí majitele pro veřejnost uzavřený.

 

Inspirujte se letními turistickými novinami na Vysočině

Mnoho tipů na výlety i letní akce najdete v novém vydání E-turistických novin. https://www.vysocinatourism.cz/images/stories/Marketing/Propagacni-materialy/e-noviny/elektronick%C3%A9_noviny_last_verze.pdf

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 2/2019

Chotěbořské muzeum nabídne výstavu přímo v přírodě

Chotěboř – Dvě zajímavé výstavy připravilo pro návštěvníky Městské muzeum Chotěboř. Tajemný život stromu a Dřevo v rukách umělců – to je společné téma expozicí, jež bude možno vidět v průběhu letní sezony.

„Společným jmenovatelem je příroda sama,“ vysvětluje kurátor muzea Michal Rozhoň. I proto se pracovníci muzea rozhodli výstavu zasadit přímo do zámeckého parku. „Přiblížíme přírodovědu stromu, jak roste ze semínka, jednotlivé druhy, budeme poznávat listy, vzorky dřev, ale také regionální výskyt stromů, jejich historii v našem městě, a to vše tak, aby poznání bylo hrou a zábavou,“ přiblížil prapůvodní námět výstavy Michal Rozhoň. Zároveň upozorňuje, že je to poslední muzejní sezona v zámku. Městské muzeum se totiž bude přesouvat do nových prostor.

Expozice Dřevo v rukách umělců hlavní motiv ideálně doplní. „Dřevo bývala základní surovina pro výrobu nářadí, nástrojů, v dopravě, ve stavebnictví, potřebovali jsme ho na topení. Jeho krásu ale dokázali ocenit i různí umělci – řezbář, truhláři a další, kteří vzali hmotu dřeva jako materiál ke sdělení své myšlenky, k probouzení krásy,“ popsal Michal Rozhoň. Zmíněná výstava by měla přiblížit současnou tvorbu umělců, pracujících se dřevem, působících zejména v Chotěboři a okolí. Návštěvníci se budou moci seznámit s různými přístupy ke dřevu, technikami i obrazy. Výstava potrvá do 1. září. (ika)

 

 

 

 

T I S K O V Á Z P R Á V A č. 1/2019

Dny města Chotěboře: vystoupí šermíři, kaskadér na motorce nebo Elán Kontraband

Chotěboř – Letošní Dny města Chotěboře nabídnou několik zajímavých akcí. Uskuteční se například koncert kapely Kreyson v sokolovně (14. června) a v sobotu 15. června je připraven bohatý program pro všechny na náměstí.

„Začínáme tradičně hodinu po poledni,“ informuje ředitel příspěvkové organizace města CEKUS Chotěboř Josef Hospodka.

Akce na náměstí přinese zábavu jak pro dospělé, tak pro děti. „Ty určitě potěší vystoupení šermířů, kteří si nachystali i několik atraktivních soutěží právě pro nejmenší diváky. V rolích mušketýrů se představí členové profesionální šermířské skupiny Bravo Team z Brna. Jsou velmi vyhledávanými kaskadéry zejména pro pohádky. Dětští diváci si je možná budou pamatovat ze Sněžného draka,“ prozrazuje Josef Hospodka.

Velkým tahákem bude vystoupení jednoho z nejlepších evropských motocyklových kaskadérů Adama Peschla. Ten předvede své umění zhruba v půlhodinové show, na jejímž závěru se v rychlostním souboji utká s dalším borcem, Pavlem Kuberou, závodníkem v dragsterech (speciálně upravená motorka na sprint s pevným startem), čerstvým rekordérem(rekordmanem?) ze Švédska, kde překonal hranici 200 kilometrů v hodině na čtyřkilometrové trati. Rekord je o to vzácnější, že vznikl na ledě. „Připravit motorku na takovou jízdu není jen tak. Na pneumatikách jsou například hřeby, na předním kole 120, na zadním 180,“ vysvětluje Pavel Kubera a zároveň zve všechny nejenom motocyklové nadšence v červnu na náměstí, kde se samozřejmě objeví jeho dragster v úpravě na beton. „Určitě bude na co koukat,“ dodává.

Na úvod vystoupí Dechový orchestr mladých působící při ZUŠ Chotěboř, večer pak kapely Letrourou a Liquid Face. „V hlavním večerním čase se představí slovenská skupina Elán Kontraband, která patří mezi nejlepší revivaly Elánu v Česku i na Slovensku. Písničky, které nabídnou, budou určitě všichni znát,“ podotýká ředitel příspěvkové organizace, která má slavnosti organizačně pod palcem.

Program dále doplní chotěbořské gymnastky a zajímavé vstupy myslivců. „Ti letos slaví devadesát let, tudíž budou součástí Dnů města Chotěboře. Diváci se mohou těšit na ukázky psích plemen a k vidění možná budou i dravci,“ popsal Josef Hospodka. (ika)