Poslední aktuality

Nejbližší události

Fotogalerie

Jste spokojeni se službami poskytovanými v IC?

Zobrazit výsledky

Nahrávání ... Nahrávání ...
Údolí řeky Doubravy

Tipy na výlety

Údolí řeky Doubravy

Údolí řeky Doubravy

Vzdálenost: cca 2,5 km od Chotěboře
Adresa: Hamry 494, 583 01 Chotěboř, Czech Republic  mapa 

4,5 km dlouhá naučná stezka vás zavede do jednoho z nejromantičtějších údolí. Řeka Doubrava protéká kaňonovitým zalesněným údolím a vytváří malebná zákoutí. Naleznete zde skalní věže (Čertův stolek), vodopád, obří hrnec, kamenné moře, skalnatý ostroh Sokolohrady… Od rozcestníku na chotěbořském náměstí se vydejte po červené. Stezku nelze projet na kole ani s kočárkem.

(Cyklo)turistické trasy mikroregionu Podoubraví a okolí

Adresa:

Dalších 12 (cyklo)turistických tras vedoucích mikroregionem Podoubraví. Turistické i cykloturistické trasy prochází přes historické i přírodní památky nacházející se v mikroregionu Podoubraví a jeho okolí. Jendotlivé trasy jsou vyznačeny v přiložené mapě.

Tůně u Chotěboře

Tůně u Chotěboře

Adresa: Sokolohradská, Chotěboř  mapa 

Zajímavá lokalita se nachází na okraji Chotěboře směrem na Ždírec nad Doubravou. Je zde pestrá vegetace, které dominují rozmanitá jezírka. Kromě jiných živočichů se zde vyskytuje vzácný a přísně chráněný obojživelník čolek velký. Pro návštěvníky jsou zde vybudovány chodníčky a informační tabule.

Maketa milíře v Uhelné Příbrami

Maketa milíře v Uhelné Příbrami

Telefon: 569 644 228
E-mail: mestys@uhelnapribram.cz
Web: www.uhelnapribram.cz
Vzdálenost: cca 10 km od Chotěboře
Adresa: Uhelná Příbram  mapa 

Maketa milíře byla umístěna v Uhelné Příbrami jako připomínka našim dětem, že se zde pálilo dřevěné uhlí, které se dováželo do hutí a mincovny v Kutné Hoře. Milíř byl slavnostně odhalen v říjnu 2014.

 

Zkamenělá řeka

Zkamenělá řeka

Vzdálenost: cca 10 km od Chotěboře
Adresa: Uhelná Příbram  mapa 

Přírodní zajímavost, která se nachází poblíž obce Nejepín. Je to proud rulových balvanů, který vzhledem připomíná zkamenělou rozbouřenou řeku.

Dovede vás k němu modrá od rozcestníku v Uhelné Příbrami směrem k Nejepínu (cca 3,2 km).

Pařížovská přehrada

Pařížovská přehrada

Vzdálenost: cca 18 km od Chotěboře
Adresa: Pařížov  mapa 

Významná technická památka na řece Doubravě. Jedná se o jednu z nejromantičtějších zděných hrází v Čechách. Dokončena byla v roce 1913, hráz je 23 m vysoká a 142 m dlouhá s kaskádovým přepadem vody.

Zřícenina hradu Ronovec

Zřícenina hradu Ronovec

Telefon: 604 844 184
Vzdálenost: cca 12 km od Chotěboře
Adresa:

Hrad pod jménem Sommerburg založil Smil z Lichtenburka před polovinou 13. stol., o sto let později je již nazýván Ronovcem. Nešetrné pokusy o objevení legendárního pokladu měly za následek to, že se z Ronovce stala zřícenina.

K cíli se dostanete od železniční stanice Chotěboř po žluté. Přeměty nalezené při činnosti vlastivědného kroužku Ronovec lze shlédnout v muzeu sídlícím na zámku v Dolní Krupé, tel. 604 844 184.

Kraborovice a Úhrov

Kraborovice a Úhrov

Telefon: 723 036 648
Web: www.kraborovice.eu
Vzdálenost: cca 14 km od Chotěboře
Adresa: Úhrov, Vilémov u Golčova Jeníkova  mapa 

V kraborovické bývalé škole, která je nyní sídlem obecního úřadu, vzniklo malé venkovské muzeum. Navštívit jej lze od června do září, mimo pondělí každý den od 9 do 16 hodin.

Úhrovská lípa je svědkem královského mírového ujednání mezi uherským Matyášem Korvínem a českým Jiřím z Poděbrad z roku 1469, poté co Jiříkova vojska obklíčila Matyáše u Vilémova. Od roku 1976 vyhlášena památným stromem, odhad stáří je 500-600 let, obvod stromu 420 cm.

Mimo jiné se zde nachází několik barokních staveb. Zámek s kaplí Povýšení sv. Kříže z 1. poloviny 18. století, jejíž cenný oltář Kalvárie od Ignáce Rohrbacha, předstvitele východočeského baroka, je součástí expozice Galerie výtvarného umění v Havlíčkově Brodě. Kaple sv. Antonína Paduánského, dvoupatrová sýpka.

Na severovýchodním okraji obce naleznete dřevěnou funkční repliku středověkého bojiště.

Otevřeno: červen – září út – ne 9 – 16

Prohlídka možná pouze po telefonické domluvě.

Zřícenina hradu Lichnice

Zřícenina hradu Lichnice

E-mail: Ivana.Matykova@seznam.cz
Web: www.tremosnice.cz
Vzdálenost: cca 24 km od Chotěboře
Adresa: Podhradí, Třemošnice  mapa 

Zřícenina hradu Lichnice stojí na skalnatém návrší (480 m n. m.). Hrad Lichnici, původně Lichtenburk, nechal ve 13. století postavit Smil ze Žitavy, později zvaný z Lichtenburka. Avšak již v 17. století začal hrad po požáru chátrat a pustnout. Hradní zřícenina se postupně stala zdrojem stavebního materiálu pro okolní obyvatelstvo. Na počátku 20. století byly provedeny první záchranné kroky, jako oprava vstupní hradní brány. Rozsáhlejší práce začaly až po roce 1933, kdy hrad po první pozemkové reformě získal KČT. Klub zajájil rozsáhlé konzervační práce, které pomalu pokračují dodnes.

V blízkosti hradu se nalézá skalní útes Dívčí kámen, který se vypíná nad Lovětínskou roklí.  Z této vyhlídky je pěkný pohled do Lovětínské rokle dříve (než vzrostl les) též na hrad Lichnice.